Líšňáci

Obrázky z historie souboru

Z iniciativy paní Boženy Závodníkové a pana Antonína Valouška se uskutečnila v roce 1975 za účasti sto patnácti líšeňských občanů náborová schůze, na níž byl uveden v život „Národopisný soubor Líšňáci“, zpočátku pod patronací místního JZD, později ZK ROH ZKL Brno.

Soubor se od počátku své činnosti zaměřil na původní tance a písně z Líšně, které zapsal místní rodák pan František Svoboda. Zkoušky probíhaly každou sobotu dopoledne v lidové škole umění. Vedoucím souboru byl pan Miroslav Frydrýšek, uměleckým vedoucím pan Antonín Valoušek, choreografkou paní Libuše Navrátilová, později paní Helena Vrchotová. Obětavými tanečními páry byli:

Libuše a Pavel Bělinovi
Ika a Mirek Fialovi
Ludmila a Václav Klímovi
Věra a Antonín Valouškovi
Dagmar Janistínová a František Bačovský
Libor Janistín a Iva Valoušková
Emílie a Václav Gazdovi

První vystoupení taneční skupiny se konalo v květnu 1976 v brněnské „Kinokavárně“ na „Přehlídce brněnských národopisných skupin“. Hudební doprovod zajistili členové místní dechové hudby, kteří nahráli vybrané skladby na magnetofonový pásek. Na nahrávce se podíleli: Zdeněk Řičánek, Jaromír Hladký, Miloš Kulda, Zdeněk Šik, Stanislav Hladký, Rudolf Mach, Ondřej Baka, Rudolf Váša ml., Josef Franc, Václav Slatinský a Josef Balos. Jako první byly nacvičeny tyto líšeňské tance: Špacír-polka, Nevěrná, Kanafaska, Hněvivá, Líšenka a Dupák. První vystoupení v Líšni se uskutečnilo 26. června 1976 v Dělnickém domě na Klajdovské ulici pod názvem „Líšňáci se bavijó“. V tomto programu vystoupila skupina doplněná o další členy: Mirku Suchou, Markétu Pernikářovou, Josefa Hodaina, Jaroslava Maršu. Čtyři „ženaté“ páry a čtyři „svobodné“ pro tento pořad nacvičily nové tance: Latovák, Dupavou mazurku, Řetázkuvó, Drndavó, Šóravó a Chlobivó. V dalších letech vystupovali při různých příležitostech, každoročně na přehlídce Brněnsko tančí a zpívá. Soubor pořádal též vinobraní, tradiční Václavské hody, jimiž navázal na aktivitu členů Československé strany lidové, která tuto tradici obnovila na konci 60. let 20. století.

Konaly se také Líšeňské dožínky, velkou poctou pro soubor bylo účinkování v pořadu „Ta brněnská brána“ na MFF ve Strážnici. Proběhly též personální změny, uměleckou vedoucí se na počátku 80. let stala Marie Knechtová, organizačním vedoucím Milan Knecht, zkoušelo se v Dělnickém domě. Vznikl Národopisný soubor Líšňáček – dětská sekce a současně dorost pro dospělý soubor.

A přišli noví tanečníci. Soubor byl omlazen a zase byly hody, tančila se Česká i Moravská beseda, do průvodu chodila děvčata v „brokátkách“, k tanečním zábavám v „mušelínkách“. V roce 1983 si Líšňáci připomněli 100. výročí narození pana Františka Svobody – koncertu v Dělňáku se zúčastnila také sběratelova dcera paní Ludmila Houbalová. Z akcí, jichž se soubor pravidelně účastnil, lze jmenovat festival Kraj beze stínu v Krumvíři, Brněnsko tančí a zpívá, Šlapanické slavnosti.

< Předchozí      Další >